כמה שווה פטנט

ממציא בדרך כלל מתעניין ורוצה לדעת כמה שווה המצאתו, או הפטנט הרשום שלו או הבקשה לרישום פטנט, המחיר מושפע מגורמים שונים.
הצוות בחברתנו יכול לעזור לממציא וליזם לתמחר את הערך הכלכלי ושווי ההמצאה והפטנט לפי קריטריונים שונים.

 1. הערכת גודל השוק.
 2. היקף ההגנה על הפטנטים, הגנה רחבה, הגנה צרה או ממוקדת, מצב הפטנט, האם הוגש, האם נבחן, האם התקבל, מדינות שבהן הוגש הפטנט, בקשת PCT בינלאומית, בקשה זמנית provisional וכו'.
 3. בדיקת היתכנות, פיזיקלית, תאורטית, מעשית.
 4. בדיקת תמחיר היצור וכדאיות כלכלית לפטנטים והמצאות.
 5. גודל השוק, רווחים צפויים, תוכנית עסקית.
 6. הערכת עלויות פיתוח לפטנטים והמצאות.
 7. הערכת עלות תכנון.
 8. הערכת עלות יצור אב טיפוס לפטנטים.
 9. הערכת עלות כלים וציוד ליצור ההמצאה והפטנטים.
 10. הערכת עלות יצור בסדרות קטנות או גדולות.
 11. שווקי יעד ונתח שוק.
 12. תקנים, סטנדרטים בין לאומיים.

ניתן למכור ולסחור בזכויות הקניין הרוחני של פטנטים מיד לאחר קבלת האישור שהפטנטים הוגשו לרשות המוסמכת במדינת היעד.

ערכו של פטנט אשר נבחן, אושר והתקבל רב מערכו של פטנט אשר נמצא בתהליך רישום או בחינה. אך למרות זאת בגלל אילוצי זמן, חברות מעוניינות גם לרכוש זכויות בפטנטים הנמצאים בתהליכים שונים של רישום ובחינה.

במסגרת המכירה של זכויות שימוש בפטנטים ניתן לבצע עסקאות במודלים מסחריים שונים לדוגמא:

 1. מכירה חד פעמית של הזכויות בפטנט.
 2. תשלום ראשוני של סכום מסוים וקבלת תמלוגים של אחוז מסוים מהמחיר הסיטונאי של המוצר. נהוג בדרך כלל לשלם כ- 5 עד 10 אחוז מהמחיר הסיטונאי, אך יש יוצאים מן הכלל. על פטנט מהפכני או מוצר בתחום הרפואי והמדעי ניתן לקבל גם תמלוגים של כ-15% ומעלה לדוגמא:
  לפי פרסומים שונים בתקשורת חברת מדינול הישראלית קיבלה מחברת בוסטון סיינטיפיק האמריקאית סכום של 750מיליון דולר בהסכם פשרה הקשור בין השאר לקניין רוחני ולפטנטים של מוצר בתחום הרפואי.

נהוג גם לסכם עם רוכש הזכויות בפטנט על תשלומי מינימום שנתיים כדי להבטיח לממציא ובעל ההמצאה והפטנט שאכן הרוכש יבצע את הפעולות הדרושות כדי לקדם את הייצור והשיווק של: ההמצאה, המוצר, השיטה וכו'.

הממציא או בעל הפטנט יכול גם למכור זכויות שימוש בפטנט לפי אחוזים מהמחיר הסיטונאי של המוצר, לפי כמויות מוסכמות לפי אזורים גיאוגרפיים שונים, לתקופות שונות לרוכש אחד או יותר.

במסגרת הסכמי המכירה של פטנטים נהוג בין השאר שהחברה הרוכשת את הזכויות בפטנט תממן את ההוצאות הכרוכות בהגנה על הפטנט באזורים הגיאוגרפיים אשר היא פועלת בהם וזאת בתנאי שהדבר נעשה במסגרת לוחות הזמנים החוקיים המאפשרים לעשות זאת.

בנוסף לזה נהוג שרוכש הזכויות בפטנטים ידאג לשמור על הפטנט נגד הפרת זכויות והגנתם. שווי הפטנט תלוי גם כמובן בהיצע וביקוש בתחום ההמצאה.

כדי לקבוע את שווי ערך הפטנט ניתן גם להעריך את כמות המכירות הצפויה לפי אזורים גיאוגרפיים, אוכלוסיית משתמשים, פרקי זמן וכו' כפול הסכום אשר צפוי שישולם עבור כל יחידה.

מעוניין לקדם את הרעיון או ההמצאה שלך? צור איתנו קשר עוד היום