רישום פטנט עולמי על רעיון

רישום פטנט עולמי על רעיון, האם ניתן לבצע רישום פטנט עולמי על רעיון ממציאים שואלים, האם ניתן לבצע רישום פטנט עולמי האם ניתן לבצע רישום על רעיון שאלות אלו שואלים ממציאים.

רישום פטנט עולמי

האם ניתן לבצע רישום פטנט עולמי? התשובה היא לא, אין פטנט עולמי, בקשת רישום פטנט הנה בקשה פרטנית שיש להגישה לכל מדינה ומדינה בה הממציא רוצה להגן על המצאתו ולמנוע ממתחרים לנצל את המצאתו.

פטנט רשום מקנה זכות מונופול לבעל ההמצאה למשך 20 שנה מיום הגשת הפטנט, ממציא המעוניין להגן על המצאתו, עליו להגיש בקשות פטנטים בכל מדינה בה הוא מעוניין לקבל פטנט רשום.

חריג לכך, הנה בקשת רישום פטנט באירופה, הבקשה מוגשת למשרד האירופאי ונבחנת על ידי בוחן אחד, לאחר אישור הבוחן, יכול המבקש לבחור באלו מדינות לשלם את האגרות.

כיצד רושמים פטנטים בעולם ודוחים את עלויות רישום פטנטים?

ממציא שיש לו המצאה אינו חייב בשלב ראשון להגיש בקשות פטנטים בכל המדינות, הוא יכול להגיש בקשת רישום פטנט במדינה אחת יחידה החתומה על אמנת פאריס ועל ידי כך יכול לדחות את ההוצאות של הגשות בקשות נוספות ואת ההוצאות הכרוכות בכך בפחות משנה.

למשל, ניתן להגיש בקשה ישראלית, לפי אמנת פאריס המבקש יכול להגיש בקשות המשך מקבילות בטרם יחלפו 12 חודשים מיום הגשת בקשת הפטנט בישראל ולבקש את תאריך הבכורה שהוגשה הבקשה הישראלית, בבקשות שיגיש מחוץ לישראל במעל לכ-120 מדינות.

למשל אם יגיש בקשת רישום פטנט בארה"ב בטרם יחלפו 12 חודשים, יבקש ממשרד הפטנטים האמריקאי, באמצעות הצגת מסמכי הבכורה מהבקשה הישראלית, לקבל את תאריך דין הקדימה הישראלי בבקשת הפטנט האמריקאית.

יתר על כן, בטרם סיום השנה, הממציא יכול לדחות שוב את מועד הגשת הבקשות לרישום פטנט במדינות היעד הפרטניות באמצעות שימוש באמנת pct.

בקשה בינלאומית ("עולמי") ברשות הפטנטים לפי אמנת pct

אומנם אין פטנט עולמי, אבל ניתן להגיש בקשה לפי אמנת pct  המאפשרת לדחות כבשנה וחצי נוספות את מועד הגשת בקשות הפטנטים הפרטניות במדינות היעד. אמנת pct מאפשרת סך הכול להגיש בקשות פרטניות מחוץ לישראל תוך כשנתיים וחצי מיום הגשת הבקשה הישראלית שהם 30 חודשים מיום הגשת הבקשה בישראל.

לייתר דיוק, בארה"ב 30 חודשים, באירופה 31 חודשים, בוייטנאם לדוגמא תוך 37 חודשים.

כלומר הממציא יכול להגיש בקשה רק בישראל, שהאגרה לבקשת רישום פטנט בישראל הנה נכון ליום 28.8.2013 אלף מאתיים ₪ בלבד, ולדחות את העלויות והתשלומים למדינות מחוץ לישראל.

בזמן זה, הממציא יכול לקדם את ההמצאה ולנסות ולשווק ולמכור אותה (ראה: מכירת פטנטים) ולקדם את הצד העסקי, במידה והממציא מצליח עם המצאתו, בטרם יחלפו שנתיים וחצי מיום ההגשה הראשונה ולאחר שיש לו הכנסות מההמצאה, יכול לשקול באיזה מדינות כלכלי עבורו להגיש בקשות המשך מקבילות במדינות יעד רצויות.

רישום פטנט על רעיון

האם ניתן לבצע רישום פטנט על רעיון? התשובה היא לא, רעיון לא ניתן לרישום פטנט, אבל ניתן את הרעיון לפתח, לבצע תכנון קונספט, להראות מהו החידוש וההתקדמות ההמצאתית, ולהפוך את הרעיון להמצאה שעליה ניתן לבצע רישום פטנט.

כלומר לפלוני יש רעיון לעבור את האוקיאנוס מתחת למים, אין זה מספיק כדי לקבל פטנט, אבל אותו פלוני מפתח את הרעיון מראה את הכלי עימו הוא יכול לעבור את האוקינוס, כיצד מניעים אותו איך שוקע וצף ומסביר במילים ואיורים על דרך הביצוע, כלומר הוא יצר המצאה שעליה בזמנו (שהייתה חדשה) אפשר לקבל פטנט רשום. (ראה: יש לי רעיון לפטנט רשום)

רישום ופיתוח פטנט
רישום ופיתוח פטנט


שילוב צוות טכני ועורכי פטנטים יועצים בדרך לרישום פטנט

אנו משלבים בעבודתנו צוות פיתוח פטנטים יחד עם עורכי פטנטים יועצים, הצוות הטכני מבצע תכנון קונספט עקרוני, לעיתים הממציא צריך עזרה לקחת את הרעיון שלו ולקדם אותו להמצאה.

הצוות הטכני שלנו בוחן אפשרויות וחלופות עתידיות ליישום ההמצאה לבניית הדגם, מעביר חלופות אלו לעורך פטנטים יועץ, באופן זה עורך הפטנטים מוסיף חלופות אפשריות לביצוע ההמצאה ומרחיב את היקף ההגנה המבוקשת בבקשת רישום פטנט.

עורך הפטנטים מלווה את הצוות הטכני ומנחה אותו לעניין פיתוח ובנית הדגם או אב טיפוס, כדי למנוע ייצור שאינו מוגן בבקשת הפטנט.

שילוב זה, עוזר הן לפן הטכני והן לרישום הפטנט ומונע במידת האפשר, הגשת פטנטים תיאורטיים שדורשים לאחר מכן שינויים ותיקונים שגורמים מאוחר יותר להוצאות לממציא.

המידע לעיל הנו חלקי ואינו מלא, יש להתייעץ עם עורך פטנטים לכל מקרה ומקרה באופן פרטני ועם צוות טכני שיכול להעריך אם מדובר בהמצאה הדורשת מחקר או המצאה הדורשת פיתוח בלבד.

מעוניין לקדם את הרעיון או ההמצאה שלך? צור איתנו קשר עוד היום