מהו רישום פטנט זמני מהיר מחיר

רישום פטנט זמני מחיר, מהו רישום פטנט, מהו פטנט זמני, מדוע הוא מהיר, מהו המחיר, שאלות אלא עולות על ידי ממציאים, רישום פטנט זמני מהיר מחיר מילים אלו מרכיבות בהן מספר טעויות בין כוונת הממציא לבין הזכות המשפטית הקיימת בפועל.

להלן מספר מילים על כל תיבת מילים, כל נושא ניתן לכתוב עליו מספר מאמרים מהיבטיו השונים, אך כדאי לממציא להבין את המושג הכללי לפחות, כאשר הוא מעוניין לקבל פטנט רשום בסופו של דבר.

מהו רישום פטנט

רישום פטנט הנו הליך משפטי המתבצע ברשויות הפטנטים בעולם, לכל מדינה רשות או משרד פטנטים בו מצויים בוחנים שבודקים בקשות לרישום פטנטים המוגשות אליהם.

כל מדינה מעניקה פטנט בטריטוריה שלה בלבד, פטנט רשום הנה זכות שבדרך כלל ניתנת לתקופה של 20 שנה, למשל אם קיבל פלוני פטנט רשום בישראל, יש לו זכות מונופול על ההמצאה בתוך מדינת ישראל למשך 20 שנה.

ההבדל בין רישום פטנט לבין פטנט רשום הנו, שפטנט רשום הנה זכות שניתנה לבעל הבקשה, לעומת פטנט ברישום שהנה בקשה לפטנט שעדיין נמצאת בתהליך בחינת הבקשה, לבעל הבקשה עדיין אין זכות מונופול ייחודית, אלא במקרים מסוימים הנו בעל תאריך בכורה (דין קדימה) במדינות נוספות בעולם ובתנאי שיפעל על פי תנאי האמנות השונות לדוגמא אמנת פאריס או אמנת pct.

מהו פטנט זמני

אין פטנט זמני, פטנט זמני הנה תיבת מילים שאינה נכונה, פטנט כאמור לעיל הנה זכות מונופול שנבחנה על ידי בוחן פטנטים, לעומת פטנט זמני בשמו השגוי או פטנט פרוביזורי בשם שגוי אחר, שהנו למעשה בקשה ארעית שאינה עוברת בחינה.

שם הבקשה הנכון בלעז הנו פרוביזיונל (PROVISIONAL) מדובר בבקשה המוגשת במשרד הפטנטים האמריקאי בדרך כלל (בישראל אין הליך של PROVISIONAL) המקנה למבקש תאריך בכורה לפי אמנת פאריס.

כלומר ממציא שמגיש פרוביזיונל יכול להגיש בקשות המשך לפי אמנת פאריס ולבקש את תאריך הבכורה מבקשת הפרוביזיונל ובתנאי שהגיש את הבקשה לרישום פטנט במדינת היעד בטרם יחלפו 12 חודשים מיום הגשת בקשת הפרוביזיונל.

כלומר אם פלוני אחר יגיש בקשה בין הזמן שהוגשה בקשת הפרוביזיונל, לבין הזמן בו הוגשה בקשת הפטנט במדינת היעד ולא חלפו 12 חודשים, למרות שבאותה מדינה אותו פלוני אחר הגיש בקשה לפני מבקש הפרוביזיונל, עדיין יזכה בתאריך הבכורה מבקש הפרוביזיונל הזמני לפי אמנת פאריס.

 


פיתוח פטנט זמני

פיתוח פטנט זמני

מדוע "פטנט זמני" מהיר

מדוע "פטנט זמני" הנו מהיר? מאחר שכאמור לעיל אינו עובר תהליך בחינה ולכן ניתן להגישו בכתיבה וניסוח מהיר יחסית לזמן הלוקח לנסח בקשת רישום פטנט, הניסוח יכול להיות שלא בדרך הפורמאלית שבחוק הפטנטים מאחר ומילא אינו נבחן מהותית בעת ההגשה.

יתרון זה יוצר חיסרון משמעותי, לעיתים יש מי שמנסח בקשת פרוביזיונל בחופזה מבלי לתת לפרטים חשובים מקום בבקשה, אומנם המבקש יקבל מספר בקשה, אך ייתכן שכאשר יגיש את בקשת הפטנט, יתקל בקשיים מול הבוחן לאור חוסרים אלו.

יתר על כן, היקף ההגנה במקרים מסוימים יכול להיפגע, במידה ויש ניסוח דל שאינו תואם לכללים שבחוקי הפטנטים השונים שבעולם. במקרים מסוימים גם אם יתבע בעל פטנט רשום מפר פטנט ובעל הפטנט הגיש לפני כן פרוביזיונל שחסרים בו פרטים, המפר יוכל להתגונן על ידי ניצול ליקויים בפרוביזיונל ואף עד כדי ביטול בקשת הפטנט.

יש לזכור שגם אם עורך פטנטים המנסח את הבקשה, אין הוא משקיע את אותו הזמן בניסוח ובעבודה כמו בבקשת פטנט ולכן גם כאן היקף ההגנה יכול להיות בעייתי, בעיקר אם תהא לאותה בקשה תחרות מול בקשה אחרת דומה שהוגשה מאוחר יותר.

מחיר רישום "פטנט זמני"

בנוסף ליתרון המהירות, מחיר רישום פטנט זמני הנו יתרון נוסף, המחיר יכול להיות לזמן הקצר כחצי ממחיר עריכת בקשת פטנט, כמו כן עלות האגרה נמוכה כ-130$ בלבד.

אך יש לזכור שמחיר נמוך יותר וחסכון בזמן, יתרונות אלו עלולים לפגוע באיכות, כי אומנם זמן הניסוח הנו ארוך יותר לבקשת פטנט רגילה, ולכן העבודה רבה יותר וגם המחיר, אך התוצאה של היקף ההגנה רחבה יותר במקרים רבים.

אך פתרון זה, אם מבצעים אותו בצורה מושכלת אם הסתכלות לעתיד, תוך הכנסת נקודות ההגנה בבקשת הפטנט הקבועה, יכולה להיות פתרון זול ויעיל לממציאים רבים בתחילת הדרך.

אם זאת, לא נשכח שבסופו של יום כאשר הממציא ירצה להגיש בקשת פטנט קבועה, יאלץ לשלם את המחיר המלא לניסוח עריכה לבקשת פטנט רגילה, כך ישלם יותר בסופו של דבר פעם אחת על בקשת הפרוביזיונל ופעם שנייה על בקשת הפטנט בטרם יחלפו 12 חודשים מיום הגשת בקשת הפרוביזיונל ה"פטנט זמני" (ראה: רישום פטנט בישראל מחיר).

המידע לעיל הנו חלקי ואינו מלא, יש להתייעץ עם עורך פטנטים לכל מקרה ומקרה באופן פרטני, יש לבנות אסטרטגיה מתאימה לכל המצאה, לעיתים תחום ההמצאה יכול לשנות את המצב המשפטי "מורכבותה" או "פשטותה", יעדי הממציא ומאפייניו, יכולתו הכלכלית ורצונו להגן במדינה אחת או במספר מדינות וכיוצ"ב.

מעוניין לקדם את הרעיון או ההמצאה שלך? צור איתנו קשר עוד היום