חיפוש פטנטים מצאנו האומנם?

חיפוש פטנטים מצאנו האומנם? האם בחיפוש פטנטים ניתן להכריע שנמצאו פטנטים? שאלה זו עולה על ידי ממציאים רבים. מי קובע שאכן כאשר מחפשים פטנטים ניתן לקבל פטנט או שלא ניתן לקבל פטנט לאור תוצאות החיפוש?

חיפוש פטנטים לעיתים נערך על ידי הממציא עצמו או על ידי חברות המחפשות פטנטים באינטרנט או על ידי עורך פטנטים מטעם הממציא, כמו כן בסופו של דבר בוחן הפטנטים מטעם רשות הפטנטים יבצע חיפוש פטנטים. פעמים רבות בעיקר חברות המבצעות חיפוש פטנטים על ידי מידען טוענות מצאנו או לא מצאנו את ההמצאה בפרסומים קודמים במשרד הפטנטים. הקביעה אם מצאנו או לא מצאנו לעיתים לא תמיד כל כך ברורה, אפילו לאנשי מקצוע כעורכי הפטנטים, וודאי שחברות למידענות אינן יכולות לקבוע בכל המקרים אם המצאה פלונית נמצאה או לא נמצאה בחיפוש פטנט.

אומנם חברות לחיפוש פטנטים יכולות לספק מידע על פטנטים שקיימים בתחום, כפי שהממציא יכול לאתר בעצמו מידע זה הפתוח לציבור באינטרנט וללא כל עלות, אך יש הבדל בין מציאת פרסומים בתחום לבין מציאת פטנט שלא יאפשר קבלת פטנט.

צריך לזכור, שקבלת פטנט לעיתים רבות כרוכה בדיונים והתכתבויות בין עורך הפטנטים לבין בוחן הפטנטים, במידה ועורך הפטנטים יצליח לשכנע את בוחן הפטנטים שההמצאה כשירה לקבלת פטנט, בוחן הפטנטים יעניק פטנט, בוחן הפטנטים הנו אדם עם שיקול דעת, שיקול הדעת לעיתים יכול להשתנות בין בוחן אחד לבין בוחן אחר, כמו כן תלוי היכן מוגשת בקשת הפטנט, מה החוק והפסיקה המקומית, שכן הדין לאותה אמצאה יכול להשתנות בין מדינה למדינה, למשל פטנט בישראל, פטנט בארה"ב, פטנט בדרום אפריקה, בתחומי פטנט תוכנה לדוגמא התוצאה של קבלת הפטנט בכל מקום עלולה להיות שונה.

ברבים מהפטנטים הרשומים ניתן לראות בתחילת המסמך פטנטים רשומים קודמים או בקשות פטנטים הקיימים בתחום, לעיתים יכולים להופיע עשרות פרסומים קודמים, לדוגמא בפטנט אמריקאי מספר 6,216,119 B1 Jannarone מופיעים פרסומים של 30 פטנטים אחרים בנוסף לרשימת פרסומים אחרים קיימים, שנראו על ידי הבוחן, למרות רשימת הפטנטים הקיימת הבוחן קיבל את בקשת מבקש בקשת הפטנט והעניק פטנט רשום. ייתכן שאותו מבקש בקשת פטנט היה מבצע חיפוש פטנטים אצל חברה למידענות, וזו הייתה מספקת רשימת 30 פטנטים זו או אחרת ומציינת בתוצאות החיפוש שנמצאו פטנטים, אך כאמור אין זה אומר שלא ניתן לקבל פטנט למרות הפרסומים הקיימים. לכן כדאי שהממציא עצמו יבצע חיפוש בעצמו ויעיין היטב בפרסומים שחברות למידענות מספקות לו, ייתכן שתוצאות החיפוש ימצאו שקיימים פטנטים ויגידו לאותו ממציא מצאנו פטנט ואותו ממציא פלוני ימנע מלהגיש פטנט ולקבל פטנט.

לכן חשוב להתייעץ בעניינים אלו בכל מקרה ומקרה עם עורך פטנטים שיכול לחוות דעתו, אך גם עורך הפטנטים פעמים רבות יסייג את דבריו, כי בסופו של יום ההחלטה אם יינתן פטנט נתונה לשיקול דעתו ולבחינת בוחן הפטנטים מטעם רשות הפטנטים.

מעוניין לקדם את הרעיון או ההמצאה שלך? צור איתנו קשר עוד היום