ייצור פטנטים ורישום פטנטים

מה הקשר בין ייצור פטנטים ורישום פטנטים, האם ניתן לייצר פטנט בטרם רישום פטנט ? שאלות אלו נשאלות לעיתים על ידי ממציאים. הממציא לעיתים אינו מבין או מבדיל בין רישום הפטנט לייצור הפטנט, לעיתים ממציאים חושבים שיש לייצר אב טיפוס בכדי לקבל פטנטים רשומים אך אין זה כך.

רשות הפטנטים היא הרשות שבוחנת אם יוענק פטנט לממציא, רשות הפטנטים אינה מבקשת לייצר את ההמצאה, הגשת הפטנט אינה כוללת דגם פיסי של ההמצאה אלא מסמכים אותם מכין עורך פטנטים שנעזר פעמים רבות בצוות טכני המספק לו שרטוטים ופרטים טכניים הדרושים לו על מנת לנסח את בקשת הפטנט. על כן בכדי להגיש בקשת פטנט אין צורך למעשה לייצר דגם, אך למרות זאת לעיתים יש יתרון בייצור דגם המוגש כבקשת פטנט, הדגם יכול לספק פרטים טכניים נוספים שייתכן וכדאי להגן עליהם, אומנם לעיתים ניתן להסתפק בתכנון קונספט אך לפעמים תוך כדי "פיתוח פטנט" מוצאים פתרונות וחלקים נוספים בהמצאה שראויים להגנה.

בנוסף לעיתים עורכי פטנטים יכולים לבצע ראיון עם בוחן הפטנטים, בראיון זה הם יכולים, אך לא חייבים, להיעזר בדגם מוחשי שידגים את ההמצאה לבוחן, הדגמה זו מניסיוננו הצליחה לשכנע בוחנים פעמים רבות.

ממציאים לעיתים אומרים "אני מייצר פטנט" וזאת עוד לפני שהגישו בקשה לרישום למשרד הפטנטים, זו טעות, ייצור פטנט ניתן לבצע רק לאחר שיש פטנט. פטנט ניתן לקבל רק מרשות הפטנטים המוסמכת בכל מדינה ומדינה, כוונת ממציאים אלו שהם מייצרים המצאה בטרם הגשת בקשה לרישום פטנט. באופן עקרוני ניתן לפנות לכל אחת מהדרכים תחילה, אם קודם להגיש בקשת פטנט או קודם לייצר דגם הוא שיקול שיש להתייעץ לגביו בכל מקרה ומקרה לגופו על פי הנסיבות, לעיתים שיהוי בהגשת פטנט יכול לגרום לממציא לאיבוד המצאתו לממציא אחר שעלול להגיש בקשה לפניו, לכן בכדי להגן על המצאה כדאי באופן עקרוני להגיש בקשה למשרד הפטנטים מוקדם ככול האפשר, אך למרות זאת לעיתים אין לממציא ולעורך הפטנטים די פרטים טכניים בכדי להגיש בקשת פטנט. לכן כדאי להתייעץ בעניינים אלו גם עם עורך פטנטים וגם עם צוות טכני, השילוב בין התחומים יכול להטיב עם מבקש בקשת הפטנט לעיתים להרחיב את הגנתו ולשפר את מצבו כאשר יפנה למשקיעים וללקוחות פוטנציאליים.

יש לזכור ששילוב של פטנט רשום עם אב טיפוס סופי הוא ממנף ומגדיל את סיכוי הממציא לקבל תמורות גדולות יותר על המצאתו, אך ניתן גם לקדם המצאה ללא ייצור פטנט רשום לכדי אב טיפוס וזאת על מנת להפחית עלויות ראשוניות שבדרך כלל במימון עצמי של הממציא.

חברתנו מספקת שירותים רבים משלב הרעיון ועד למוצר ומשלבת בעבודה עורכי פטנטים שמייעצים לממציא האם יש צורך להמשיך עם הצד הטכני או ניתן להסתפק בשלב זה בתכנון קונספט עקרוני בלבד, ברוב המקרים תכנון הקונספט באמצעות שרטוטים בתלת מימד מספיק לצורך השלב הראשון להגשת בקשת הפטנט, לעיתים במקום לבנות דגם ניתן לבצע מצגות וסרטון אנימציה שמניסיוננו בעזרתם מצליחים ממציאים למכור את המצאותיהם.

אם יש לך המצאה או רעיון צור עימנו קשר או טלפן 03-9721187.

מעוניין לקדם את הרעיון או ההמצאה שלך? צור איתנו קשר עוד היום