פטנטים לרכב, הרשומים במשרד הפטנטים ירושלים

לעיתים ממציאים אומרים, "יש לי פטנטים לרכב, הרשומים בירושלים", האם פטנט לרכב הרשום במשרד הפטנטים הנמצא בירושלים הנו בעל ערך כלכלי? אומנם יש ערך כלכלי לפטנט רשום, אך האם רישום זכויות בישראל הנו בעל ערך כלכלי בעיקר בתחום הרכב, כאשר יצרניות כלי הרכב נמצאות בחו"ל ?

ייתכן כי לאור מאפייני השוק בישראל קרי שוק קטן לעומת ארה"ב ואירופה, וכמו כן לאור כך שרוב יצרני הרכב נמצאים באירופה, ארה"ב ויפן, השוק הישראלי אינו אטרקטיבי לחברות ומותגים המייצרים את כלי הרכב, אך למרות זאת בראיה אסטרטגית ניתן למצוא יתרונות במהלך לרישום פטנט תחילה בישראל גם בתחום הרכב.

עלות רישום פטנט בארה"ב, אירופה ויפן, בדרך כלל גבוה יותר מעלות רישום ברשות הפטנטים הישראלית הנמצאת בירושלים. כאשר פלוני מגיש בקשה בישראל, על פי אמנת פאריס יש לו תאריך בכורה למשך שנה ברוב מדינות העולם החתומות על האמנה, באופן זה כבר לאחר הגשה הישראלית, ממציא יכול לפנות לחברות בחו"ל ובתנאי שלפני סיום השנה יגיש בקשות פטנטים במדינות היעד בהן הוא מעוניין להגן על המצאתו. כמו כן לפני סיום השנה, יכול הממציא להגיש בקשה לפי אמנת PCT המאפשרת להאריך את תאריך הבכורה בשנה וחצי נוספות או לייתר דיוק לדוגמא, בארה"ב 30 חודשים או באירופה 31 חודשים מיום הגשת בקשת הפטנט הישראלית.

כמו כן לאחר ההגשה הישראלית יכול הממציא במידה ועומד בתנאי החוק לבקש בקשה לזירוז בחינה, במידה וזו מאושרת, יכול הממציא לדון כאן בישראל גם על ידי ראיון פרונטאלי עם בוחן בישראל לגבי היקף ההגנה ושינוי הניסוח במידת הצורך.

לאחר אישור הבוחן ובמידה ותתקבל הודעת קיבול, יכול הממציא להגיש בקשה לרישום פטנט בארה"ב ולהשתמש בהסכם PPH המאפשר על סמך אישור הפטנט בישראל לקבל הגשה עם בחינה מזורזת בארה"ב.

באופן זה הממציא יכול לחסוך שנים, במקום שיקבל תשובה ממשרדי הפטנטים תוך מספר שנים, יוכל לקבל פטנטים תוך חודשים ספורים בלבד, ולהציעה את המצאתו לחברות יצרני כלי הרכב כאשר מדובר כבר בפטנט רשום ולא פטנט שנמצא בתהליך רישום.

ערך ההמצאה לאחר קבלת פטנט רשום גבוה בהרבה יותר מאשר המצאה שעדיין לא התקבלה כפטנט. על כן סביר שהרווח הכלכלי אותו יוכל לקבל הממציא ממכירת הפטנט או קבלת תמלוגים מחברות הרכב המובילות העולם יהיה גבוה הרבה יותר.

הליך רישום הפטנט מצריך ידע, לכן ממציאים שרוצים לקבל הגנה טובה ובניית אסטרטגיה נכונה לרישום זכויות כפטנט על המצאתם צריכים להתייעץ עם עורך פטנטים מורשה. המידע לעיל הנו חלקי ואינו מלא, צריך לבחון כל מקרה לגופו, לכן חשוב להתייעץ עם עורך פטנטים כדי לא לפעול בדרך שעלולה להביא לאיבוד ההמצאה ולהפסד רווח כספי.

מעוניין לקדם את הרעיון או ההמצאה שלך? צור איתנו קשר עוד היום